Сравни {{ $root.cart.data.compare_items_count }}

Терминални решения на Atrust, проект ИКТ в училище

Гъвкави и икономически ефективни решения на „ВАЛИ Компютърс“ работят в повече от 160 учебни зали в страната

Темата за изграждане на модерни учебни зали е особено актуална днес. Бързото развитие на информационните технологии, шеметното навлизането в нашето ежедневие на всякакви мобилни устройства, огромното количество цифрова информация, която ни заобикаля, задължителните изисквания за ИТ знания и умения за работа във всяка област и т. н., всичко това налага адекватно обучение и използване на адекватни съвременни технологии в целия процес на образование. Съществуват различни проекти и решения за учебни зали, но тук ще ви представим новите иновативни предложения на „ВАЛИ Компютърс“, базирани на терминали на известния тайвански производител Atrust, чийто дистрибутор за България е фирмата. Atrust e създадена през 2007 г. с капитал от 45 млн. долара. Специализирана е в производството на нулеви и тънки клиенти, мобилни устройства тип „всичко-в-едно“, нулеви и тънки терминали и сървъри. Тайванската компания работи в тясно партньорство с Microsoft, Citrix и VMware, производството й е сертифицирано по техните изисквания и има над 1200 реализирани проекта в областта на образованието в цял свят.

„ВАЛИ Компютърс“ и Atrust са партньори във втория етап на проекта „ИКТ в училище“. В първия етап „ВАЛИ Компютърс“ е реализирала успешно терминални решения в над 130 училища и над 160 учебни зали страната. В този проект терминалите могат да работят в два варианта: терминали с общо предназначение и терминали за интензивни видеоприложения. За първия вариант „ВАЛИ Компютърс“ използва нулевия клиент Atrust M320. Конкретното решение е изградено по разпространената технология терминал-сървър, като сървърната страна е базирана на сървърната ОС Windows Multipoint Server 2012 (WMS 2012), която разпределя наличните ресурси между инсталираните терминали Atrust M320. Неотделима част от проекта е и инсталирането на софтуера за управление на класа на английската фирма NetSupport. С негова помощ учителят може да следи на екрана си индивидуалната работа на всеки ученик, без да е нужно да обикаля физически класа. Може да възлага нови задачи, да изпраща съобщения, да организира работа по групи, да разрешава или забранява ползването на сайтове или софтуер и др.

Предимства на този вид решение са по-ниската себестойност при инсталиране на повече работни места („нулевите“ клиенти са значително по-евтини, тъй като конфигурацията им е силно опростена в сравнение със стандартен PC), т. е. повече ученици могат да участват в учебния процес при по-ниска инвестиция; лесното онагледяване на различен учебен материал, поддръжката на електронни тестове, удобната обратна връзка с обучаемите, гладката интеграция с разпространени офисни приложения (например Word, Excel, PowerPoint и др.), сърфирането в уеб и достъпа до облачни ресурси; използването на различни графични програми, ползващи статична графика (например Gimp и Adobe Photoshop); намаленото време за инсталиране и преинсталиране, тъй като се използва само една ОС. Техническите характеристики на Atrust TK M320 също са много подходящи за решението — получавате поддръжка на висока разделителна способност (1920 х 1080), безпроблемно интегриране с продуктите на Microsoft, тъй като терминалът е сертифициран за работа с тях, бързо свързване и инсталиране на терминалите в наличната локална мрежа чрез вградения в тях гигабитов мрежов интерфейс, стойка за монтиране на устройството към монитора, възможност за използване на голям брой приложения с отворен код, минимална консумация на електроенергия, безшумна работа и компактни размери.

Този терминал консумира електроенергия под 3,6 W, тежи само 158 г, връзката с монитора става през VGA интерфейс, а клавиатурата и мишката се свързват през USB, като остават два свободни порта USB за свързване на флаш-памет и други подобни. В конструкцията няма движещи и въртящи се части, отпадат и разходите за обновяване на софтуера и хардуера на работните места, както и шумът на работното място. Осигурява се и повишена сигурност на системата, тъй като само сървърът е изложен на евентуален риск от заразяване с вируси и т. н. Към сървъра могат да се свържат до 20 терминала Atrust M320, като ограничението идва от операционната система WMS 2012 и то не е съществено, като се има предвид, че днес броят на учениците в клас рядко надвишава това число.

„ВАЛИ Компютърс“ предлага две решения за реализиране на терминали за интензивни видеоприложения за обучение. Първото от тях ползва отново ATrust M320. Тук терминалите и хост сървърът работят в режим на „настолна виртуализация“ във виртуална среда (VDI) и към сървъра могат да бъдат свързани до 20 терминала. Новата версия на сървърната ОС WMS 2012 включва софтуера за виртуализация Hyper V на Microsoft. На негова база „ВАЛИ Компютърс“ пускат терминалите като виртуални машини, т. е. те имат собствени настолни операционни системи, които обаче работят на сървъра (WMS 2012) и могат да бъдат Windows 7 или 8, Linux и др. Същевременно Atrust М320 и WMS 2012 поддържат комуникационния протокол Remote FX, което гарантира безпроблемната работа с графика и видео в режим HD 1080P едновременно на 20 терминала. Самият протокол Remote FX изисква графичен процесор (GPU) и инсталирането на графична карта на всеки дванадесет терминала. GPU обаче разтоварва процесора на сървъра, което води до по-оптимално разпределение на изчислителните ресурси и намаляване на времето за обработка на информацията, а решението работи по-бързо.

Второто решение ползва друг терминал на Atrust — TK T60L („тънък клиент“). Тук към сървъра могат да се свържат неограничен брой терминали, а сървърната ОС е вече MS Windows Server 2012. По подобие на горния вариант се изграждат виртуални машини с помощта на MS Hyper V. Предимството на Т60 пред М320 e, че разполага със собствен набор от команди за настройки, процесор ARM 1 GHz, оперативна памет 1 GB, флаш-памет 512 MB и може да работи със сървърни ОС на различни производители и да се управлява чрез софтуера Atrust Device Manager

И двете терминални решения изграждат виртуални машини. Така всяко работно място разполага със собствен IP адрес, самостоятелно дисково пространство на сървъра и отделна операционна система, под която могат да се инсталират различни приложения, независещи от сървъра. Възможно е независимо и едновременно възпроизвеждане на видео с Full HD резолюция 1080P. Ползването на софтуерни продукти като Adobe Premier, AutoCAD, ArchiCAD, Adobe Illustrator и др., е безпроблемно. И тук софтуерът за управление на класната стая Netsupport е задължителен компонент.

Терминалните решения на „ВАЛИ Компютърс“ работят и с други програми, които училищата ползват в ежедневната си работа, като Commenius Logo, ToolKid, Jumpido, Dreamweaver и т. н.

В момента на пазара има и други решения за системи с тънки клиенти за учебни зали, но предложенията на „ВАЛИ Компютърс“ включват функции, които те не предлагат. Ако се възползвате от тях, ще спестите разходи за отделни PC, ще икономисате от сметки за ток, тъй като консумацията на устройствата е много ниска, както и ще имате по-малко разходи за поддръжка, което се дължи на опростената архитектура и хардуер (трябва да поддържате и надграждате основно сървъра), т. е. общите експлоатационни разходи са по-ниски. „ВАЛИ Компютърс“ разполага и с добра изградена сервизна система за поддръжка на изградените кабинети с партньори по места или дистанционно, с помощта на сервизните инженери на фирмата, което е голямо предимство.

За контакти: „ВАЛИ Компютърс“, www.vali.bg Допълнителна информация: Atrust, www.atrustcorp.com

Източник: Personal Computer World Bulgaria